Welcome to our Sprachinstitut TREFFPUNKT-ONLINE German Courses

Sprachinstitut TREFFPUNKT bei Facebook Sprachinstitut TREFFPUNKT  Twitter Sprachinstitut TREFFPUNKT  bei Google+
Deutschkurs, Intensivkurse, Spachprogramm, Deutschkurse

Përvoja me kurs të gjuhës gjermane në përgatitje për një arsim universitar në Gjermani Përvoja me kurs të gjuhës gjermane në përgatitje për një arsim universitar në Gjermani Erfahrungen beim Deutschkurs zur Studienvorbereitung

- Koment i një nxënësi -

Daniele mit Kollegen aus der Klasse bei der Zertifikatsübergabe
Daniele me kolegët nga klasa në prezantimin e certifikatës

Daniele K. ishte 19 vjet më i ri një vit me TREFFPUNKT, ka mësuar gjermanisht dhe përgatitur për provimet e gjuhëve të Universitetit.

Ai e ka kaluar gjithçka dhe tani duket të kohës së tij të gjatë këtu me ne mbrapa>>>

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Bamberg, në fund të korrik 2014

1 Vit i plote iku.Nga deshira e madhe qe kisha per te vazhduar studimet ne Gjermani me beri qe te udhetoja atje dhe te nisja nje jete komplet te re.Une u nisa pa patur asnje njohuri ne gjermanisht.

Gjithcka nisi me nje qytet te mrekullueshem dhe magjepses ne veri te Bavarise, Bamberg.
Ne kete qytet bera kursin e gjermanishtes ne Institutin Treffpunkt aty ku un jo vetem qe njoha kulturen gjermane por edhe kultura dhe njerez nga vende te ndryshme te botes me te cilet mbaj kontakt dhe sot e kesaj dite. Grupi i mrekullueshem i Mesuesve dhe ambicja ime per te mesuar me beri qe te jem ketu ku jam sot ne Gjermani per te vazhduar studimet ne fushen e Administrim Biznesit . Treffpunkt, jo vetem qe ka nje nivel te larte Mesuesish dhe Mesimi zhvillohet ne nje menyr qe nxenesit mos te merziten ,por gjate javes zhvillohen shume aktivitete te ndryshme si :Visita neper qendra te ndryshme kryesore te qytetit te bukur te Bambergut, Pishina, Zhvillimi i Sporteve te ndryshme , Stammtisch (cdo jave mblidhen nxenesit dhe shkojne per darke diku) e shum e shum aktivitete te tjera. Gjate ketyre Muajve me eshte dhene mundesia te qendroj ne 2 Familje Gjermane.

Kjo ishte nje eksperience qe nuk e kisha perjetuar ndonjehere. Dy Familje qe une nuk do ti harroj kurre.Cdo fundjave benim udhetime te shkurtra jashte Bambergut si p.sh Sport, Udhetim me biciklete ,pikniqe ne vende te ndryshme gje e cila me ndihmoi jashte mase ne te folurit ne gjuhen gjermane si dhe ne te shkruarit po ashtu. Kete Institut do e rekomandoja te gjitheve personave qe duan te mesojne gjuhen gjermane ose te gjitheve atyre personave qe duan te vazhdojne studimet ne Gjermani. Gjuha gjermanishtes eshte nje nga gjuhet me te veshtira por kur gjermanishtja mesohet ne kete Institut transformohet ajo ne nje gjuhe te lehte dhe te bukur . Ne fund te fundit kisha deshire te thoja qe jam shum i lumtur me kete Institut dhe mund te them qe ishte zgjedhja me e mire qe bera.

Ju faleminderit qe i kushtuat vemendje

Me shume respekt,

Daniele Kashari

 

Më shumë fotografi nga Daniele dhe aktivitetet e saj në Bamberg

Mit den Kollegen aus der Abschlußklasse im April 2014
Mit den Kollegen auf der Abschlussfeier Ende Juni 2014
Mit den Kollegen aus der Klasse, Juni 2014
Mit den Kollegen aus der Klasse, Juni 2014
Bei einem Ausflug in die Umgebung von Bamberg, Anfang April 2014
Bei einem Ausflug in die Umgebung von Bamberg, Anfang April 2014

Danis Lieblingsgericht: Holzfällersteak im Gasthaus Kachelofen in Bamberg.

Lexo më shumë komente në ...
... DEUTSCH
Kommentare in deutscher Sprache
Atsuko, Augustin, Augusto, Barbara, Carl, Carina, Christine, Frida,Gerry, Javier, Kristine, Lauri, Niels, Ilona, Pietro, Robert, ...
... ENGLISCH
Kommentare in engischer Sprache Andrew, Allan, Bob, Cosmin, Caroline, Darran, Darren, Eamonn, Eric, George, Hunter, Huw, Jeff, Joseph, Katja, Kristine, Nick, Renata, Ruth, Scott, Steve, ..
... BRASILIANISCH
Kommentare in französischer Sprache Christian, Jaime
... HOLLÄNDISCH Kommentare in holländischer Sprache Vinco
... ITALIENISCH
Kommentare in italienischer Sprache Alessio, Barbara, Elena, Franca, Francesa, Gabriele, Giovanna, Marina, Laura, Luca, Paolo, Patricia, Rosanna e Enzo ...
... JAPANISCH
Kommentare in japanischer Sprache Atsushi, Ayako, Atsuko, Junko,Masaki
... POLNISCH
Kommentare in polnischer Sprache Anna, Kasia, Kasia, Maciek, Marek
... TSCHECHISCH
Kommentare in deutscher Sprache Ilona, Lucie, MilanZdenek
... TÜRKISCH
Kommentare in türkischer Sprache Namik
... SPANISCH
Kommentare in spanischer Sprache Adelina, Alvaro, Augustin, Augusto, Carlos, Eva, Gustavo, Maria (2002), Maria (2010),  Maria Justa, Mariella, Petro, Sandra...
... SCHWEDISCH
Kommentare in türkischer Sprache Cecilia, Mikael
... und diese Unternehmen trainierten ihre Mitarbeiter bei TREFFPUNKT>>>

up to study in germany Zurück zur Übersicht aller Kommentare

Sie finden bei uns: Firmenkurse, Outsourcing, Schulungsprogramme, Sprachprogramme, deutsch lernen, Deutschlernen, Sprachkurse
[ Deutsch Onlinekurse ] [ Englisch Onlinekurse ] [ Deutsch im Hause des Sprachlehrers - Home Tuition ] [ Sprachinstitut TREFFPUNKT-ONLINE ]
[ Impressum ] [ Home ]
Sie finden bei uns: Deutschkurse in Deutschland, Deutschkurs, Deutschkurse, Sprachschule, Sprachunterricht
Inhalt: Alexandra von Rohr, Sprachinstitut TREFFPUNKT-ONLINE
Letzte Überarbeitung: 05.12.2016 - info@german-language-schools-review.info
Copyright © Sprachinstitut TREFFPUNKT-ONLINE, 1995-2018